Морська або заморська свинка
Морська свинка – одне із самих невибагливих домашніх тварин. Цей симпатичний і добродушний звір веде рухливий спосіб життя і охоче грає з маленькими дітьми.
Для дорослих і дітей старше 6 років, у яких немає досвіду утримання домашніх тварин, морська свинка є ідеальним вихованцем. Цього невеликого гризуна рекомендується заводити літнім одиноким людям і сім'ям, у яких немає умов для утримання собаки або кішки.
Свинки не проявляють агресії по відношенню до людей і ідеально підходять для утримання в міській квартирі.
Морську свинку, на відміну від кішки і собаки, можна залишати вдома одну на день або на добу, при умови що в клітці знаходиться достатня кількість води і корму.
Доглядати за свинками нескладно. З цим може впоратися навіть дитина 6-8 років. За спостереженнями психологів, діти, доглядаючи за тваринами, подорослішавши, набувають ті риси характеру, які найбільше цінуються в сучасному суспільстві: відповідальність, наполегливість, акуратність.Батьківщиною морських свинок є Центральна і Південна Америка, а історія існування цих звірків налічує 35-40 млн років. Вважається, що морські свинки були одомашнені в IX– III тис. до н. е. Можливо, тварини в пошуках тепла самі приходили в житло людини. Індіанці доколумбової Америки спочатку приносили їх у жертву богу сонця, а пізніше розводили в якості дрібного домашнього худоби, вживаючи м'ясо звірів в їжу.
Вже в ті часи представники сімейства морських свинок мали різний окрас. Особливою популярністю користувалися звірки з строкатим візерунком або білим забарвленням.
Однак серед морських свинок зустрічалися повністю або частково чорні тварини. Дослідники культури індіанців припускають, що чорні звірята знищувалися відразу після появи на світ, так як в релігії стародавніх ацтеків і інків чорний колір – ознака зла.Зовнішнє і внутрішнє будова
Будова тіла морської свинки має велику схожість з анатомічними характеристиками більшості домашніх тварин, однак між ними є і ряд відмінностей.
Тіло морської свинки має циліндричну форму. Середня довжина тіла дорослого гризуна становить приблизно 20-22 див. Зустрічаються особини, що досягають в довжину 28 див.
Хребет морської свинки складається з 7 шийних, 12 грудних, 6 поперекових, 4 крижових і 7 хвостових хребців. Однак, незважаючи на наявність хребців хвостового відділу, самого хвоста як такого у них немає. Також у цих гризунів майже повністю відсутні ключиці.
Привезені з південноамериканського континенту морські свинки є однією з найменших різновидів домашніх тварин. В цьому відношенні вони стоять в одному ряду з щурами, хом'яками і бурундуками.
Самець морської свинки трохи важче самки. Його вага може коливатися від 700 до 1800 р. Вага дорослої самки найчастіше не перевищує 1200 р.
У морських свинок дуже короткі лапи, причому передні набагато коротше задніх. Кількість пальців, якими забезпечені кінцівки звірка, по-різному. На кожній передній лапі морської свинки по 4 пальці, а на кожній задній – по 3. За зовнішнім виглядом вони нагадують копита.
Шерсть морських свинок росте зі швидкістю приблизно 2-5 мм в тиждень. Забарвлення і довжина вовни можуть бути різними в залежності від породи. Зустрічаються особини як з дуже короткою, так і з дуже довгою, прямий або хвилястою шерстю. Мордочка морської свинки чимось нагадує поросячью
В області крижів у тварини є сальні залози, а в шкірних складках між статевими органами і анальним отвором – паранальные залози. Останні виділяють специфічний секрет, завдяки якому кожна тварина володіє індивідуальним запахом. Секрет самців пахне значно сильніше, ніж самок.
Голова у морської свинки досить велика. Її мозок також розвинений досить добре.
Цікаво будова зубів морської свинки. Зміна молочних зубів на корінні відбувається у плода ще до народження, в утробі матері. При цьому молочні зуби проковтують. До моменту народження у ембріона формується повний комплект зубів.
На кожній щелепі морської свинки є по 2 різця, 6 корінних і 2 ложнокоренных зубів. Поверхня корінних зубів складчаста. Ікла у цих гризунів відсутні.
Найбільший інтерес представляють різці, які продовжують рости протягом усього життя тварини. Середня швидкість росту зубів – приблизно 1,5 мм на тиждень. Однак вони настільки ж швидко сточуються, тому завжди залишаються приблизно одного розміру.
Різці морської свинки покриті зубною емаллю тільки з зовнішньої сторони. Завдяки цьому внутрішня частина різців сточується набагато швидше, ніж зовнішня, з-за чого і формується гострий ріжучий край різців. Для того щоб різці постійно стачивались, морська свинка повинна регулярно отримувати тверду їжу. У природних умовах морські свинки використовують різці для перетирання стебел рослин, сіна, коренеплодів та інших грубих кормів.
Різці морської свинки
Нижня щелепа морської свинки може вільно рухатися в будь-якому напрямку, Завдяки цьому їжа, потрапляючи в ротову порожнину, швидко перетирається корінними зубами і потрапляє в шлунок.
Система травлення морських свинок також представляє певний інтерес. Довжина кишечника у цих тварин значно перевищує їх розміри: вона становить понад 2 м. Довжина дванадцятипалої кишки – приблизно 12 см, тонкої і клубової – 12 см, толстой – 80 см, сліпий – 15 см. З-за цього травний процес може тривати дуже довго, до 7 діб.
Шлунок звірка великий, добре розвинений і має бути постійно заповнений їжею. Його обсяг становить 20-30 см3. Там різні види корму розташовуються шарами. Вони можуть знаходитися в шлунку від 1 до 7 год. Потім їжа надходить у кишечник.
Із-за того що процес перетравлення їжі у морських свинок може займати близько тижня, не рекомендується різко змінювати її раціон. Це може призвести до порушення процесу травлення і навіть викликати якесь захворювання травного тракту.
Важливим органом травлення є сліпа кишка. В ній утворюється м'який кал, допомагає розщеплення целюлози, яка є одним з основних речовин раціону морських свинок. Молоді тварини поїдають його безпосередньо із заднього проходу матері. Це сприяє утворенню в них аналогічної флори в кишечнику.Основні фізіологічні дані морської свинки
Легкі морських свинок складаються з 4 частин. При диханні легкі морських свинок за хвилину стискуються 130 разів. При наявності зовнішніх подразників, наприклад, сильної запиленості повітря, окремі частини легень можуть призупиняти дихальні рухи.
Внутрішні органи морських свинок, особливо легкі, дуже схильні до вірусних інфекцій.
Серце дорослої особини важить в середньому 2,1–2,5 р. В хвилину воно здійснює 250– 350 поштовхів, які мають слабовиражений характер. У крові морської свинки є 2% гемоглобіну, 10 тис. лейкоцитів і 5 млн еритроцитів на 1 мм3. Фахівці умовно ділять життєвий цикл морської свинки на 4 періоди. Перший період починається в момент народження тварини і триває 21 день. Маленькі звірята не покидають гнізда, харчуючись молоком матері.У морської свинки короткі лапи
Середня тривалість життя морських свинок далеко не завжди є граничною. Дуже часто при правильному догляді морські свинки живуть по 12-15 років.
До кінця 2-го тижня життя у самок з'являються соски.
Другий період починається на 25-й день з моменту народження і може тривати 4-5 міс. В цей час маленьких свинок розсаджують по клітинам, і вони починають годуватися самостійно. Звірята швидко ростуть, у них вже помітні вторинні статеві ознаки. Тварини починають краще координувати свої рухи. Через 3 міс з моменту народження самці стають значно більші за самок.
Третій період – один з найважливіших у житті свинки. На 6-й міс тварина досягає максимального розміру, розвиток його статевих органів завершується, і у звірка з'являється здатність до репродуктивної діяльності протягом 40 міс. У цей час у свинок остаточно формується шерстка, а зуби стають білими.
Співвідношення між віком та розміром тіла звіра: а – новонароджений – 10 см; б – 5 тижнів – 19 см; в – 5 міс – 23 см; р – доросла морська свинка – 27 см
Четвертий період може початися на 4-й рік життя морської свинки і закінчитися на 8-10-му. У цей час у тварини поступово порушуються репродуктивні і рухові функції. Якщо на 4-му або 5-му році життя у морської свинки з'являється приплід, існує велика ймовірність того, що він буде нежиттєздатним і нечисленним. На 5-му і 6-му році життя тічки у самки стають рідкісними і нерегулярними. До 7-го року у гризунів шерстка сивіє і рідшає, а кігті викривляються. Зуби старої свинки втрачають білизну і починають поступово руйнуватися.
На останньому році життя м'язи і внутрішні органи тварини атрофуються.
Органи почуттів
У морської свинки щодо маленькі вуха і очі, але добре розвинута центральна нервова система, що допомагає їй швидко пристосовуватися до умов навколишнього середовища.
Нюх у морських свинок добре розвинене, але вони використовують його в основному для спілкування з іншими особинами в шлюбний період і для розпізнавання своїй території.
У внутрішньому вусі людини є два витка, в яких розташовані слухові клітини, а у морської свинки таких витків чотири. Саме тому звірятко дуже добре чує і може сприймати звуки частотою 33 Гц.
І самці, і самки використовують сечу для маркування. Наприклад, готові до спарювання самці мітять сечею своє житло, а самки, у яких немає тічки, поряд з неприязним поведінкою, з допомогою запаху демонструють самця, що не готові до спаровування.
Якщо число морських свинок в одному місці перевищує два, тварини пізнають один одного тільки по запаху. Нюх морських свинок розвинене приблизно в 1000 разів сильніше, ніж у людини. Так, ці гризуни вловлюють навіть ті запахи, які люди взагалі не сприймають. Наприклад, вони можуть відчути присутність у повітрі запаху нітробензолу, навіть якщо його концентрація буде в 1000 разів слабкіше, ніж потрібно для того, щоб його відчув осіб.
На мордочці морської свинки знаходиться безліч дотикових волосків. Саме вони дозволяють гризунам орієнтуватися на місцевості. Завдяки чуттєвим волоскам тварини навіть у темряві здатні визначити, чи можна проникнути в який-небудь отвір або немає.Морські свинки впізнають один одного за запахом
На відміну від слуху та нюху, зір морської свинки розвинений не так добре. Однак, завдяки розташуванню очей, тварини здатні дивитися як вперед, так і по сторонам, не повертаючи при цьому голови, що особливо важливо для захисту від їх природних ворогів у природі. Згідно з науковими дослідженнями, морські свинки розрізняють червоний, жовтий, зелений і синій кольори, що відіграє певну роль при виборі корму.
У тому випадку, коли зір і нюх не допомагають морським свинкам розпізнати корм, вони вдаються до допомоги смакових рецепторів. Відомо, що гризуни віддають явну перевагу кормів з виразним солодкуватим присмаком. Солона і гірка їжа користується у них набагато меншим попитом, проте бувають і винятки. Деякі представники виду Cavia aperea tschudii з задоволенням поїдають ті продукти, які пройшли термічну обробку, або їжу зі столу господаря. Цікаво, що у морських свинок існують індивідуальні смакові пристрасті, тобто різні особини в якості ласощів часто воліють абсолютно різну їжу.
На відміну від інших гризунів морська свинка з'являється на світ з добре розвиненим головним мозком. До моменту народження у неї закінчується морфологічне розвиток структури кори головного мозку.
Морські свинки часто спілкуються звуками. Їх репертуар дуже багатий: від бурмотіння, яке служить виразом задоволеності, цвірчання як знака розпізнавання своїх і чужих до клацання зубами, що є застереженням перед майбутньою боротьбою за першість у дорослих самців.
Молоді морські свинки видають тонкий писк, з допомогою якого вони закликають мати. Цікаво, що молоді самки реагують на заклики своїх дитинчат по-різному в залежності від віку малюків. У міру їх дорослішання, тобто приблизно з 2 тиж життя, дорослі морські свинки все рідше і рідше відповідають на закличний писк дитинчат, привчаючи таким чином своє потомство до самостійності. Дорослі морські свинки іноді видають добре зрозумілі людям звуки, наприклад вереск при переляку.Морська свинка, не повертаючи голови, здатна дивитися як вперед, так і по сторонам
Придбання і транспортування морської свинки
Перш ніж купувати 1, 2 або навіть кілька морських свинок, треба подумати, чи зможете ви щодня приділяти вихованцеві (вихованцям) достатня кількість часу, чи вистачить у вас терпіння доглядати за звірками.
Придбання морської свинки
Купуючи вихованця, потрібно все продумати заздалегідь. Необхідно вирішити, хто буде доглядати за морською свинкою, кого краще придбати – самця або самочку, а можливо, і пару тварин і т. д.
За і проти
І так, перш ніж купувати морську свинку, необхідно зважити всі за і проти. Це особливо важливо, якщо в сім'ї є маленькі діти або інші тварини. Необхідно заздалегідь вирішити, хто буде доглядати за вихованцем і дресирувати його, не здадуться чи надмірно важкими матеріальні витрати.
Також потрібно заздалегідь подумати про те, що стане з морською свинкою, якщо ви поїдете на деякий час з дому? Є серед членів вашої сім'ї, друзів або сусідів ті, хто буде піклуватися про звірятко під час вашої відсутності.
Якщо влітку вся родина переїжджає на дачу на вихідні або більш тривалий строк, морську свинку можна взяти з собою. Але в цьому випадку доведеться стежити за нею ще більш уважно, в іншому випадку вона може легко загубитися і загинути.
Як правило, питання з відходом вирішується просто: доросла людина, вирішивши придбати свинку, зрозуміло, повинен сам доглядати за нею: годувати, чистити клітку і т. д. Тим більше що зміст цих гризунів, як правило, не викликає великих труднощів. Проте в тому випадку, якщо морську свинку купують для дитини, необхідно продумати питання змісту більш ретельно. Вище було сказано, що догляд за цим тваринам настільки простий, що це може зробити навіть дитина. Це дійсно так, проте дитина може забути почистити клітку, нагодувати або напоїти звірка, особливо в канікули, коли він може на кілька днів виїхати з дому. Крім того, якщо морська свинка раптом з якоїсь причини захворіє дитина навряд чи зможе зрозуміти це. А при деяких захворюваннях необхідно звернутися до ветеринара, інакше хвороба закінчиться летальним результатом, що може нанести психологічну травму дитині. Тому, навіть якщо догляд за морською свинкою довірено дитині або навіть підлітку, за тваринам обов'язково повинен наглядати ще хтось із дорослих.Не слід надовго залишати морську свинку без нагляду
Необхідно врахувати також і те, чи не стане зміст морської свинки занадто обтяжливим в матеріальному плані. У середньому на утримання однієї тварини витрачається в середньому від 100 до 1000 рублів на місяць. Розмір суми залежить від уподобань господаря при виборі інвентарю. Так, його можна купити на ринку або виготовити самому, а можна придбати в спеціалізованому магазині. В останньому випадку його ціна може виявитися на порядок вище.
Має значення і те, чим ви будете годувати морську свинку. Деякі господарі не шкодують для своїх вихованців екзотичних фруктів, інші годують більш скромно. Однак для того, щоб морська свинка була здорова, її в першу чергу потрібно правильно годувати, не намагаючись заощадити і не сподіваючись, що такого маленького звірка можна буде годувати залишками зі столу. Від такої їжі морська свинка дуже скоро захворіє.
Необхідно враховувати і такий фактор, як участь у виставках. У цьому випадку можуть знадобляться спеціальні шампуні і засоби для укладання вовни, особливо якщо свинка довгошерста. Можливо, доведеться навіть звертатися до фахівця, який професійно приведе в порядок шерсть тварини. Все це також спричиняє матеріальні витрати.
Купуючи морську свинку, необхідно бути готовим не тільки до матеріальних витрат, але і до того, що тварині доведеться присвячувати значну частину особистого часу.
І на закінчення потрібно додати, що витрати автоматично подвоюються, якщо ви вирішите завести не одну, а відразу кілька свинок.
Крім того всі члени сім'ї, перш ніж завести морську свинку, повинні бути готові до різних несподіванок, про які заздалегідь, як правило, мало хто замислюється.
Так, наприклад, морські свинки є дуже активними тваринами. Навіть якщо вихованець сидить у клітці, необхідно бути готовим до того, що тирса, сіно і послід можуть дуже швидко опинитися за її межами на підлозі, що знаходиться поруч меблів і т. д. Лаяти за це тварина марно сподіватися на те, що з часом його можна буде привчити не розкидати тирса та інше, теж не варто. Зрозуміло, це буде відбуватися лише в тому випадку, якщо морська свинка живе в клітці з прутами. Любителям чистоти можна порадити придбати клітку з пластиковими стінками замість ґрат або поселити тварина в акваріумі.Клітка для морської свинки з пластиковими стінками
Але і такий підхід не вирішить всіх проблем. Адже морську свинку потрібно час від часу випускати з клітки, щоб вона могла побігати. І в цьому випадку необхідно стежити за нею буквально кожну секунду. Ні в якому разі не можна забувати про те, що ви завели будинку гризуна, а якщо залишили її на тривалий час без нагляду, будьте готові до того, що тварина почне гризти меблі, книги, дроти, взуття та інше, може забруднити килими або м'які меблі послідом. Нерідко морські свинки залазять у важкодоступні місця – вузькі щілини, простір під меблями і т. д. Там вони можуть навіть застрягти, і дістати їх звідти буде непросто. І зрозуміло, потрібно дуже уважно стежити за твариною в той час, коли необхідно відкрити вхідні двері. Краще в цьому випадку зловити тварину і помістити його в клітку, інакше воно може просто втекти з квартири.
Необхідно також додати, що морські свинки не відносяться до тварин, які тихо сидять у клітці. Навпаки, морській свинці потрібно спілкування, і занудьгувавши, вона почне привертати до себе увагу, видаючи різні звуки. Також вона може почати пищати, похрюкувати або видавати інші звуки, якщо в кімнаті щось привернуло її увагу. Ночами свинки зазвичай сплять, але потрібно бути готовим і до того, що рано вранці більшість з них починає досить шумно пити воду з поїлки.
На прогулянці по дому.
Слід пам'ятати, що, купуючи морську свинку, ви автоматично берете на себе турботу про її здоров'я. Тому потрібно правильно доглядати за нею, регулярно і повноцінно годувати, поїти, не залишати клітку з вихованцем в холодному приміщенні або на протязі. Якщо ж вихованець стала млявою, відмовляється приймати їжу або у нього з'явилися інші ознаки якого-небудь захворювання, слід звернутися до ветеринара. Причому бажано ще до придбання морської свинки дізнатися, де знаходиться найближча ветеринарна клініка, і записати її телефон.
Однак сподіваємося, що всі описані труднощі не злякають початківців заводчиків морських свинок. Вони були тут перераховані лише для того, щоб в майбутньому ті чи інші особливості поведінки морських свинок не стали приводом для досади або розчарування. І якщо можливі труднощі вас не лякають, то можете сміливо заводити одну або дві морські свинки. Радість від спілкування з ними напевно всі переважить.
Якої статі і скільки тварин краще купувати
При придбанні морської свинки неминуче постає питання: кого придбати – самця, чи самицю? Чи варто купувати відразу кілька тварин?
Найчастіше початківці заводчики набувають не більше однієї тварини. Між тим фахівці не рекомендують зупинятися на цьому варіанті. Справа в тому, що морські свинки погано переносять самотність. Звичайно, можна присвячувати вихованцеві весь вільний час, грати з ним або дресирувати, але це все ж не замінить йому спілкування з собі подібними. Тому навіть початківцям заводчикам все ж рекомендується придбати не одну, а відразу 2 морські свинки.
Якщо прийнято рішення придбати 2 або більше морських свинок, вибирайте тварин приблизно одного віку.
Причому зовсім не обов'язково купувати самця і самку. Ви можете придбати 2 особин однієї статі. Ця рекомендація стосується і тих, хто не планує отримувати від морських свинок потомство. При цьому потрібно враховувати, що самки зазвичай уживаються один з одним набагато краще, ніж самці, хоча в будь-якому випадку необхідно бути готовим до винятків. І все ж, якщо ви вирішили придбати двох самців, будьте готові до того, що вони будуть постійно з'ясовувати стосунки, в ході яких навіть можуть завдавати один одному травми, наприклад глибокі подряпини. У деяких випадках результатом з'ясування відносин можуть стати навіть порвані вуха. Тому не варто допускати конфліктів між вихованцями, особливо, якщо ви завели морських свинок рідкісних порід і плануєте брати з ними участь у виставках.
Якщо ви плануєте отримати від своїх морських свинок потомство, можна завести самця і самочку. При цьому зовсім не обов'язково з першого ж дня поміщати їх в одну клітку. Краще всього придбати клітку з перегородкою посередині. Таким чином свинки зможуть спілкуватися, і ймовірність появи небажаного потомства буде виключена. Це особливо важливо в тому випадку, якщо тварини ще не досягли репродуктивного віку.
Чим молодше морські свинки, тим більше шансів, що вони уживуться один з одним.
Про розведення морських свинок буде докладно розказано нижче. Тут же необхідно відзначити, що не варто в'язати своїх вихованців просто так, заради цікавості. Адже потім потрібно буде доглядати за вагітною самкою, стежити за перебігом пологів, спостерігати за потомством. Також необхідно заздалегідь продумати, кому ви зможете віддати або продати отримане потомство.
Ні в якому разі не слід планувати в'язку в тому випадку, якщо:
• самка не досягла віку 5 міс;
• самці вже більше року, і вона ще жодного разу не мала потомства;
• самиці, навіть якщо вона в минулому мала потомство, вже більше 3 років;
• у самки вже було 2-3 приплоду протягом року.
Крім того, не рекомендується часто в'язати безпородних тварин або свинок різних порід. До того ж реалізувати дитинчат, отриманих в цьому випадку, буде значно важче.
Вік морської свинки
Купуючи морську свинку, обов'язково поцікавтеся її віком. Не намагайтеся визначити вік тварини на око, виходячи з розмірів і т. д. Запитайте у продавця, дату народження тварини, і якщо він не зможе назвати її або назве приблизну дату, краще звернутися до іншого заводчика.
Краще всього купувати морську свинку у віці 4-5 тижнів, не менше і не більше, так як в цьому віці тварини вже можуть обходитися без молока матері і найбільш швидко звикають до нових умов проживання і до своїх нових господарів.
Не варто купувати свинку молодше 4 тижнів і категорично забороняється брати тварину, якій ще не виповнилося 3 тижнів. У цьому віці морська свинка ще дуже вразлива, вам буде дуже складно підібрати для неї оптимальний раціон, що може призвести до хвороби або навіть загибелі тварини.
Морська свинка, якій вже виповнилося понад 1,5 міс, також вважається непридатною для придбання. Виняток можна зробити, лише якщо вам потрібно тварина рідкісної породи для розведення та ви знайшли морську свинку з дуже хорошим родоводом. Однак у цьому випадку потрібно особливо уважно ставитися до місця, де отримується тварина, так як недобросовісний заводчик може продати вам вже вагітну самку, якщо їй вже більше 2 міс. Тому краще все ж вибирати більш молоду свинку.Інвентар
Ще до того, як ви принесете додому морську свинку, треба вивчити спеціальну літературу про утримання, годівлі та розведення цих тварин. Крім того, потрібно заздалегідь придбати клітку (влаштувати вольєр), необхідний інвентар та подбати про кормі.Клітка для утримання морської свинки
Отже, любителю домашніх тварин, має намір придбати морську свинку, необхідно заздалегідь подбати про те, щоб звірятко в нових умовах відчував себе комфортно. Для утримання морської свинки потрібно наступне:
• клітка розміром 40 х 80 см з піддоном висотою 10-15 см (якщо ви плануєте придбати 2 свинок, потрібно клітина більшого розміру);
• універсальний садок і карантинна клітка;
• гніздовий будиночок з дерева або пластмаси;
• 2 годівниці і поїлки;
• біологічна підстилка для дрібних тварин або тирса;
• гребінець для догляду за шерстю;
• плоский камінь для сточування пазурів;
• запас корму;
• аптечка швидкої допомоги (більш докладно про неї буде сказано нижче);
• ножиці для підрізання кігтиків.
Більш детальніше про те, на що необхідно звернути увагу при виборі інвентарю, як правильно вибрати клітину і як чистити її, буде розказано в главі «Зміст».Приміщення
Місце для установки клітини в квартирі краще вибирати не поспішаючи. Великою загрозою для здоров'я морських свинок є протяги, і якщо клітина встановлена в такому місці, звір може сильно застудитися і навіть загинути. Не можна ставити клітку в темному і прохолодному приміщенні, наприклад в підвалі або гаражі.
У кімнаті, де містяться морські свинки, повинна підтримуватися температура 18– 22 °C. Варто зауважити, що ці тваринки значно гірше переносять спеку, ніж холод, однак навіть взимку температура в приміщенні не повинна тривалий час залишатися нижче 10 °C. Відносну вологість повітря потрібно підтримувати на рівні 45-55%.
Краще випускати морську свинку на прогулянку в тій кімнаті, де розташована її клітка, оскільки різке переміщення звірка в інше середовище може викликати у нього сильний стрес.
Висока температура і мала рухливість повітря в поєднанні з великою вологістю гальмують тепловіддачу, що, в свою чергу, викликає перегрівання організму тварин. При цьому морські свинки стають млявими і втрачають апетит. До того ж у звірків знижується імунітет і сповільнюється обмін речовин.
Не рекомендується розташовувати клітку з морськими свинками поблизу кватирки, опалювальних приладів, телевізора і комп'ютера. Крім того, гризуни погано переносять яскраве світло.
Встановити клітку з гризунами краще всього на тумбочці або на підставці, але не на підлозі, так як спостерігати за своїми вихованцями господареві буде зручніше збоку, а не зверху, так і коливання температури в поверхні статі, особливо при провітрюванні кімнати взимку, можуть бути великими.
У весняно-літній період морських свинок можна тримати в саду, де для них необхідно обладнати захищає від дощу і яскравого сонця притулок – вольєр, який обов'язково повинен бути закритий зверху дротяною сіткою, що оберігає тварин від собак, котів і хижих птахів. Вольєр бажано постійно переміщати по газону, щоб давати морським свинкам можливість попастися.
Знайомство
Після того як морська свинка звикла до нової обстановці, її необхідно ознайомити з іншими членами сім'ї, кожному члену сім'ї слід чим-небудь почастувати нового вихованця. З часом звір почне реагувати на голос і без остраху йти на руки. Але не варто очікувати, що морська свинка буде до всіх відноситися однаково, вона вибере одну людину, якій надасть свою перевагу.
Якщо в сім'ї є діти, не треба дозволяти їм дуже довго тримати морську свинку на руках, адже, злякавшись нових запахів і голосів, звір може почати кусатися. Варто простежити і за тим, щоб діти не вихоплювали тварина один у одного, адже за один раз тільки одна людина може потримати морську свинку.
Краще не давати морську свинку на руки маленьким дітям, а якщо дитина дуже просить, то необхідно постійно стежити за тим, як він тримає звірка, адже якщо стиснути тварина дуже сильно, то вона може вкусити. Але і дитина може заподіяти шкоду звірку, адже, щоб поранити тварину настільки малих розмірів, не потрібно великих зусиль. А якщо морська свинка вирветься і втече, то дитині буде дуже важко зловити без допомоги дорослих. І не варто забувати про те, що у гризунів хороша пам'ять, вони відмінно пам'ятають тих, хто з ними погано звертався чи зробив боляче, тому є ризик, що морська свинка згодом не захоче йти на руки до дитини.
Якщо діти в сім'ї досить дорослі і зможуть самі правильно доглядати за морською свинкою, то потрібно буде їм показати, як чистити клітку, давати корм, грати зі звірятком. Небажано всю турботу про морській свинці покладати на дітей, адже вони можуть загратися і забути про свого вихованця, а тварина буде страждати від голоду, спраги і нудьги. Тому варто перевіряти те, як діти доглядають за морською свинкою, і брати в цьому активну участь.
Небажано давати морську свинку в руки чужим людям, які прийшли в гості, тим більше в перший час. Коли звір проживе кілька місяців, стане ясно, який у нього характер. Якщо морська свинка володіє спокійним і незворушним характером, можна дозволити гостям пограти з нею. Якщо ж звір дуже полохливий, гостро реагує на незнайомі шум і запахи, не варто піддавати його чергового стресу, нехай гості поспостерігають за ним на відстані.Реакція морських свинок на зовнішні подразники
Морські свинки вкрай рідко видають звуки. Зазвичай це відбувається, коли звірята сильно налякані. Але той, хто уважно спостерігає за поведінкою свого вихованця, незабаром помічає, як своєрідно реагує тварина на певні зовнішні зміни. Морські свинки висловлюють свій настрій і ставлення до якогось явища чи події, використовуючи мову рухів.
Спостерігаючи за морською свинкою, нескладно зрозуміти, що викликає в неї позитивні емоції, а що, навпаки, їй не подобається.
Звуки, які видають морські свинки, також можуть бути різними. Жалібний і пронизливий крик вихованця свідчить про його сильному страху, коли він відчуває себе безпорадним і беззахисним. Короткий верещання теж є ознакою страху, проте такий звук одночасно означає і те, що звір має намір активно захищатися.
Агресивний настрій звірка проявляється в комплексі звуків і рухів: морська свинка незадоволено фиркає, клацає зубами, роздмухує защічні мішки і встає на задні лапи, намагаючись дотягнутися до об'єкта, що викликав у нього негативні емоції.
Морські свинки – звірятка дуже обережні, які миттєво реагують на шум або незнайомий запах. Навіть слабкий шерех змушує тварин насторожитися. Морські свинки піднімаються на задні лапи, старанно принюхуються і дивляться по сторонах, намагаючись визначити джерело шуму або запаху. Лише переконавшись у тому, що їм нічого не загрожує, звірки повертаються до своїх звичайних занять.
Невпевненість морської свинки також проявляється в її поведінці: звір опускає вуха, притискається до підлоги клітки і повільно переміщається, насторожено озираючись по сторонах.При найменшій небезпеці морські свинки ховаються в укриття
Якщо звір несподівано береться чистити шерсть, здригається або піднімає хвіст, швидше за все, він чимось наляканий.
Звір, що знаходиться в грайливому і веселому настрої, швидко бігає по клітці, діловито риє підстилку, лазить по ігровим пристосуванням або намагається підійматися по прутів клітини. У спокійному настрої морська свинка неквапливо потягується, вмивається ретельно і не поспішаючи. Якщо вихованець хоче спати, він позіхає.Морську свинку потрібно якомога частіше брати в руки. Тільки в цьому випадку вона перестане боятися господаря і почне довіряти йому
За поведінкою вихованця потрібно стежити не тільки тоді, коли він знаходиться в клітці, але і на ігровому майданчику, а також коли господар тримає його в руках. Якщо морська свинка виривається, це означає, що їй набридло спілкування і краще повернути її в клітку.
Щодня спостерігаючи за поведінкою морської свинки в різних ситуаціях, можна легко навчитися розуміти свого вихованця.
Зміст морської свинки
Клітку або вольєр морської свинки потрібно завжди утримувати в чистоті. Це необхідно насамперед для здоров'я вихованця.
Клітка та обладнання
В домашніх умовах утримувати морську свинку найкраще у великій зручною клітці. Вона повинна бути оснащена пластиковим піддоном, який в будь-який момент можна вийняти і поставити назад, не турбуючи тварини. Клітка повинна бути заввишки не менше 40-50 см, а в ширину – 40– 60 див. Житло такого розміру надасть свинці можливість вільно вставати на задні лапи і підійматися на будиночок.
Клітка, призначена для декількох свинок, за розмірами повинна перевершувати ту, в якій живе один звірок. Її ширина і висота можуть не перевищувати 40 см, а от довжина повинна бути не менше 90 см., Краще всього, якщо клітка для декількох тварин поділена на дві секції: нічну і денну. У першій, закритою дерев'яними щитками або папером, свинки будуть спати, а в другій – годуватися і гуляти.
Клітини, в яких міститися морські свинки, ставлять в 30 см від зовнішніх стін і в 40 см від опалювальної системи або обігрівальних приладів.
Якщо у власника морської свинки немає можливості придбати клітку, він може зробити її сам. При виготовленні клітини необхідно дотримувати наступні умови:
• дно, стінки і стеля повинні бути без щілин;
• дно і стінки повинні добре висвітлюватися в світлий час доби;
• площа дна повинна бути достатньою для того, щоб тварини могли бігати по підлозі;
• клітина повинна бути зручною в обслуговуванні. Мати таку висоту, щоб тварина не змогла вилізти назовні.Клітки для морських свинок можуть стати прикрасою інтер'єру дитячої кімнати
При бажанні в саду або на балконі міської квартири для чотириногого вихованця можна спорудити невеликий вольєр. Його дно ретельно вистилається папером, соломою або тирсою. Тирсу хвойних дерев, незважаючи на їх приємний запах, використовувати не рекомендується. В кутку вольєра можна поставити будиночок для тварини.
У зоомагазинах продаються різноманітні клітки для гризунів.
Вони складаються з пластикового неглибокого піддону і відкритою, при необхідності легко знімається дротяної сітки. Надмірно низька коритце швидко забруднюється залишками їжі, екскрементами і елементами підстилки.
У клітку з морськими свинками можна помістити порожнистий шматок дерева, цегла або квітковий горщик, а також зробити в будиночку другий поверх з сучків або дерев'яних сходів-драбин. При цьому слід пам'ятати, що житло звірків ні в якому разі не можна захаращувати, оскільки морські свинки люблять широкий, вільний простір.
Дуже висока коритце теж використовувати небажано, так як цікавою свинці буде важко виглядати назовні.
Зроблені з прозорого синтетичного матеріалу закриті ємності, які часто використовуються замість клітини, сприяють виникненню всередині житла гризуна парникового ефекту, оскільки дуже погано вентилюються.
Як клітини свині краще використовувати саморобний дерев'яний ящик заввишки не менше 50 див.
У клітку для морської свинки обов'язково потрібно поставити 2 годівниці (одна для сіна, інша для зеленого корму) і поїлку. Встановлюються в клітці годівниці повинні закриватися важкими кришками, на які при бажанні зможе забиратися тварина.
Годівниці купуйте зручної конструкції і хорошої якості.
Краще всього використовувати керамічні або пластмасові, які зручні в обслуговуванні.
Годівниці можуть бути висувними, зовнішніми або прикріплятися до підлоги.
В якості ємності для питної води краще всього використовувати скляну або пластмасову автопоїлка. У такій клітці морська свинка не буде нудьгувати. Інвентар, необхідний для клітини, в якій містяться морські свинки
Незалежно від того, стоїть клітка в кімнаті або на дачній ділянці, її основне обладнання однаково. Крім годівниць і поїлки, житло морської свинки треба обладнати спеціальним будиночком без дна з боковим отвором. У ньому тварина буде відпочивати, спати і ховатися від сонця або від негоди.
Мікроклімат
У кімнаті, де містяться морські свинки, необхідно підтримувати постійні температур (17-20 °С) і вологість. Крім того, приміщення повинно регулярно провітрюватися, щоб тваринки не страждали від нестачі кисню. У теплий сезон потрібно провітрювати кімнату, уважно стежачи за тим, щоб не було протягів, у холодний, навпаки, зберігати тепло. Для цього можна утеплити стелі, підлоги і стіни, поставити подвійні рами.
Однак варто враховувати, що на мікроклімат клітини (особливо закритого типу) досить серйозно впливає щільність заселення її морськими свинками. Якщо в клітці їх багато, відповідно, різко підвищуються температура і вологість, а насиченість киснем повітря знижується.Найкраще морські свинки себе почувають у просторій клітці
Крім цього, при перенаселеності клітини зменшується вільний простір, необхідне для життєдіяльності тварин. Вони не можуть нормально відпочивати і активно рухатися, що, безсумнівно, позначається на їх здоров'ї.
Негативний вплив надає поєднання високої відносної вологості та низької температури навколишнього середовища.
Повітря в кімнаті і всередині клітини насичене випарами з напувалок і годівниць, випарами поту з поверхні тіла звірів і запахом їх залоз.
Висока відносна вологість повітря (близько 80-85%) вельми плачевно позначається на організмі гризунів, змінюючи його тепловіддачу. Справа в тому, що при оптимальних температурних умовах 20-25% тепловіддачі відбувається за рахунок випаровування вологи. Насиченим середовищем волога не поглинається, і процес охолодження організму погіршується.
При поганому балансі температури і відносної вологості морські свинки стають млявими, втрачають апетит, обмін речовин в організмі тварин сповільнюється, вони перегріваються.
Все це в сукупності може вбити звірків.
Розваги для морських свинок
Щоб морська свинка була здоровою, їй необхідно вести активний спосіб життя, тому в клітці у звірка повинні бути іграшки, з якими він може грати у відсутність господаря.Ігри в клітці
Навіть при дуже великому бажанні жоден власник не зможе постійно перебувати разом зі своїм вихованцем, тому необхідно подбати про те, щоб, перебуваючи на самоті, звір сам міг себе розважати.
Активні ігри є неодмінною умовою гарного самопочуття вихованця.
Морські свинки, які живуть на волі, щодня пробігають кілька кілометрів. Хоча зовні морська свинка може здатися незграбним і неповоротким тваринам, насправді це дуже рухливий і спритний звірятко.
Так як всі гризуни дуже активні, а в неволі вони змушені проводити час у замкненому просторі, у них з-за неможливості стільки рухатися, скільки їм потрібно, може розвинутися така хвороба, як ожиріння, яка часто стає причиною інших серйозних захворювань.
Саме тому дуже важливо, щоб площа клітини і її обладнання задовольняло і фізичні потреби морської свинки.
Будь-яке домашнє тварина в значній мірі залежить від свого господаря, потребує уваги і турботи. Морські свинки дуже крихкі і вразливі істоти, тому для них важливо доброзичливе ставлення власника до них.Господареві слід щодня приділяти вихованцеві увагу
Однак важливо не просто піклуватися про свого вихованця, виходячи з власних, часом помилкових уявлень про його благополуччя. Потрібно чітко уявляти реальні потреби морської свинки і на них базувати всі перетворення в її житті.
Біг в колесі
Необхідно поставити в клітку колесо, так як деякі морські свинки дуже люблять в ньому бігати. Біг в колесі сприяє профілактиці ожиріння. Але, як би не подобалося вихованцеві це заняття, він все ж таки не повинен проводити весь час неспання в колесі.
Крім колеса, в клітці у морської свинки повинні знаходитися і інші тренажери, які у величезній кількості представлені в зоомагазинах, а також повинні бути й інші іграшки. У них тварина буде грати у вільний час від фізичних вправ.Морська свинка, регулярно бігає в колесі, завжди буде в хорошій формі
Якщо морські свинки, незважаючи на безліч іграшок, турніків, продовжують бігати в колесі, краще його прибрати, щоб вихованець звернув увагу і на інші цікаві речі в своїй клітці. Іноді буває, що морська свинка може переплутати день з ніччю, у цьому випадку слід все прибирати іграшки на ніч, щоб звірятко ліг спати, а вранці знову розставити.
Сходи і гірки
У морських свинок маленькі лапи, які виглядають дуже крихкими, однак насправді м'язи звірків добре розвинені, і лапки у них дуже чіпкі. Тому вони легко і охоче підіймаються на невелику висоту, і дуже люблять лазити по сходах або спеціальним гірок – це доставляє їм багато задоволення. Дуже важливо добре прикріпити всі ці тренувальні пристосування, щоб сходи не випадково впала разом з морською свинкою, адже це може призвести до пошкодження кінцівок звірка та інших травм.У здорової морської свинки блищать очі
Якщо клітина не дуже велика або морська свинка не дуже охоче користується своєю ігровим майданчиком, то можна купити пристосування, призначені не для гризунів, а для інших тварин, наприклад птахів.
Якщо морська свинка не дуже охоче користується сходами, можна спробувати привчити її до неї за допомогою ласощів. Спочатку ласощі потрібно тримати біля сходів, щоб подманить звірка. Коли морська свинка прибіжить, залучена апетитним ароматом, потрібно трохи підняти руку – таким чином, щоб ласощі знаходилося на рівні першої поперечини. По мірі того як звірятко буде підніматися все вище і вище, руку з ласощами також слід піднімати. Коли звір успішно підніметься нагору, потрібно винагородити його старання. Ці заняття слід повторювати до тих пір, поки морська свинка не привчиться користуватися сходами (або іншим пристосуванням для лазіння).
У морських свинок, які дуже люблять лазити високо, можуть виникнути проблеми зі спуском. Дуже часто тварини навіть не намагаються злізти з драбини чи іншого тренажера, а просто падають на підлогу. Це може призвести до різного роду травм, тому необхідно, щоб була підстилка, яка пом'якшить падання звірка.
Однією з умов безпеки вихованця є невелика висота всіх знаходяться в клітці ігрових пристроїв. Однак це не означає, що звірятко повністю застрахований від можливих травм. Тому вкрай важливо уважне ставлення власника до вихованця. Якщо в поведінці морської свинки спостерігається щось дивне або у звірка виявляються ознаки порушення координації рухів, слід якомога швидше звернутися до ветеринара.
Гойдалки
Гойдалки для морських свинок можуть бути з різних матеріалів: металевими, дерев'яними або пластиковими. Це може бути дошка, закріплена на рухомому стрижні. Існує і такий варіант гойдалок, коли сидіння виготовлено з шматка пластикової трубки. Багато морські свинки залюбки катаються на них, перебігаючи з одного боку на іншу, або розгойдуючи трубку.
Можна виготовити гойдалки з половинки кокосового горіха, просвердливши в шкаралупі отвору, а потім підвісити іграшку в оселі вихованця.
Не у всіх звірків інтерес до подібної забаві з'являється самостійно. Іноді потрібен додатковий стимул, щоб морська свинка почала освоювати гойдалки. Для цього на їх середину кладуть улюблені ласощі звірка.Морська свинка дуже кімнатна тварина
Зрозуміло, морська свинка захоче його дістати і гойдалки прийдуть у рух. Класти ласощі слід до тих пір, поки звір не навчиться самостійно користуватися гойдалкою.
Інші пристосування для ігор
Якщо клітка, в якій живе морська свинка, невелика, то ігрових атракціонів в ній вміститься дуже мало. Саме тому перевагу слід віддавати просторим багатосекційним клітинам, які дозволяють зробити життя вихованця більш насиченою і різноманітною.
Великий розмір клітини дозволяє встановлювати в ній цілі системи ходів, виконаних з пластику. Лабіринт зовсім необов'язково відразу монтувати повністю – можна збирати частинами, час від часу змінюючи розташування його складових.
У просторій клітці, обладнаної різними пристосуваннями для ігор, морська свинка завжди буде веселою.
Всі іграшки, які ви купуєте своєму вихованцеві, повинні відповідати головній вимозі, а саме: полягає усі речі морської свинки повинні бути екологічно чистими і безпечними для здоров'я.
Можна придбати для свого вихованця дерев'яний куб з отворами, будиночки з трави або бамбука, трав'яні тунелі, які звірятко зможе гризти без шкоди для себе, а також іграшку у вигляді автомобіля, літака або черевика.Без іграшок морській свинці буде нудно
Щоб морська свинка могла лазити, можна на невеликій висоті в декількох місцях закріпити мотузки різної довжини, головне, щоб мотузка була товста і міцна. Викликати у тварини інтерес до них можна, підманувши його ласощами. Коли звір підбіжить, потрібно підняти руку таким чином, щоб ласощі виявилося трохи вище нижньої мотузки. Коли морська свинка забереться на неї, можна таким же чином запропонувати їй піднятися на таку імпровізовану сходинку. Успішно виконавши завдання, вона отримає ласощі.
Якщо морська свинка не проявляє інтересу до нового тунелю або відмовляється заходити в лабіринт, можна викласти доріжку з насіння соняшнику або лісових горіхів, розкладаючи їх на деякій відстані один від одного. Швидше за все, морська свинка не встоїть перед спокусою пройти за такою апетитною стежці.
На початковому етапі освоєння нової гри ласощі може зіграти спонукають і стимулюючу роль, а потім, коли тварина зацікавиться, морська свинка цілком зможе грати самостійно без участі господаря і додаткового підкріплення.
Вибираючи іграшки для свого вихованця, не слід очікувати, що морська свинка з радістю сприйме їх всі. Що-то, безсумнівно, викличе інтерес тварини, що вона почне використовувати після відповідних занять, а щось так і залишить його байдужим.
Можна влаштувати в клітці смугу перешкод з кубиків, маленьких квіткових горщиків, порожніх коробок і запропонувати морській свинці подолати її.
Не потрібно змушувати тварина грати предметом, який йому не подобається, адже купівля розваг для морської свинки спрямована на те, щоб доставити задоволення звірку і підняти йому настрій.
Можна спробувати поступити наступним чином: прибрати з клітки ті елементи розважального обладнання, які на даному етапі не викликають інтересу у морської свинки, а через деякий час спробувати знову запропонувати їх вихованцеві. Можливо, настрій у неї зміниться, а разом з ним і ставлення до колись відкинутим іграшок. Якщо ж цього не станеться, доведеться змиритися з рішенням свого вихованця і придбати йому нові іграшки. Зазвичай вони не настільки дорогі, щоб відмовляти собі й морській свинці в задоволенні від появи нового атракціону.
У клітинах зі складною конструкцією передбачені спеціальні ємності для копання, які заповнюють чистим річковим піском або наповнювачем, призначеним саме для цієї мети. Якщо в оселі морської свинки такої ємності немає і конструкція клітини не дозволяє прилаштувати ще одну секцію, можна просто підібрати пластикову, металеву або керамічну ємність відповідного розміру, насипати в неї пісок або наповнювач і поставити її в клітку.
Морським свинкам дуже подобається копирсатися в землі і піску, а якщо туди заздалегідь помістити трохи ласощів, наприклад насіння соняшнику, звірятко проявить ще більший інтерес до цього заняття.
Іграшки для морських свинок можна знайти і у себе вдома, для цього підійдуть яскраві різнокольорові фантики, папірці і ганчірочки (фантик і папірці будуть шарудіти, що викличе у звірка ще більший інтерес).
М'які паперові рушники або серветки також можуть зацікавити морську свинку, і звірятко спробує спорудити з них гніздо.Навіть прості картонні коробки можуть стати для морської свинки захоплюючими іграшками
У клітку можна поставити коробочки різної величини, вони послужать морській свинці турніками і укриттям.
Звір знайде застосування і трубках з ПВХ, і невеликим квіткових горщиків. Трубки стануть тунелями – важливо лише, щоб їх діаметр був трохи більше розмірів звірка. Квіткові горщики можуть стати гірками, якщо вони стоять догори дном, або печерами, якщо вони покладені на бік.
Лабіринт необов'язково купувати в магазині, можна спробувати спорудити його самим разом з дітьми. Потрібно взяти одну або кілька коробок такого розміру, який дозволить морській свинці поміститися усередині. В стінках коробок потрібно прорізати кілька отворів, а ходи можна виготовити з пластикових пляшок, у яких відрізані дно і вузьке горло. Місця зрізів повинні бути рівними і гладкими, щоб вихованець не поранився.
Багато предмети вжитку, якщо їх доопрацювати відповідним чином, стануть чудовими іграшками для морської свинки.
Гойдалки також можна виготовити самим. Для цього потрібно взяти пляшку з щільного пластику, відрізати дно і верхню частину, залишивши кільце такої ширини, щоб морській свинці було зручно розміститися всередині. З одного боку, потрібно виконати невеликі отвори і вставити в них міцну мотузку, на якій будуть висіти гойдалки. Тепер залишиться тільки підвісити їх до стелі клітини.
Таку конструкцію буде зовсім не складно зміцнити в клітці з стелею з металевих прутів, але для акваріума доведеться підібрати гойдалки іншої конфігурації.
7. Прогулянки морської свинки
Морська свинка – дуже рухлива тварина, і їй нудно сидіти весь час у клітці, тому цих тварин необхідно вигулювати.
- Кролики Карликові та мініатюрні.І так, клітина, корм та все необхідне закуповуємо, адже у вашому будинку з'явився кролик.Повна версія статті